Набий соллаллоҳу алайҳи васаллам:
إن للصائم عند فطره دعوة لا ترد
"Албатта, рўзадорнинг ифтор вақтида рад қилинмайдиган дуоси бор", деганлар. Мана шу ҳадисга амал қилган х
ҳолда ифторликни эртароқ тайёрлаб қўйиб, кўпроқ дуолар қилишга уринмоқ керак!
Рамазон Қуръон тиловати ойидир. Қуръон ўқилганда осмон эшиклари очилади, банданинг қилган солиҳ амаллари осмонга кўтарилади, қилган дуоси-илтижолари қабул қилинади. Сабаби унинг дуосига кўплаб фаришталар «омин», деб туради. Ифтор пайти ҳам шундай, Аллоҳ таоло дуоларни ижобат қиладиган айни вақт! Шунинг учун Рамазонда
ўқилган хатмоналар бўлса, ифтордан аввал меҳмонлар билан биргаликда тугатилса, ифторликлар  янада файзли ва гўзал бўлади! Масалан, бизнинг оилада меҳмонлар жума куни келишган бўлса, биз оилавий  ўқиб, ҳар жума тугатадиган хатмонамизни ифтордан аввал меҳмонларимиз билан биргаликда тугатамиз ва хайрли дуолар  қилиб, суннатга мувофиқ хурмо билан оғзимизни очамиз!  Шом вақти бўлгач, меҳмонларга жойнамоз ҳозирлаш лозим!
Шом намозини ўқиб бўлгач, бекорчи гап-сўзлар билан гаплашиб ўтиргандан кўра, таровеҳ вақтигача ҳамма бир дастурхон атрофида  ўтириб  Қуръондан,  ҳадисдан суҳбатлашилгани афзал!
Яна бир ажойиб одатимиз билан фахрлансак арзийди. Меҳмонларни кетаётган пайтларида қуруқ жўнатмай, турли ноз неъматлар билан жўнатилади, бу билан меҳмонларни хурсанд қилиш, кўнглини олиш билан биргаликда исрофга йўл қўйилмайди, ортиб қолган таомларимиз, ноз-неъматларимиз увол бўлиб қолмайди! Ифторликларга иложи борича моддий имконияти камроқ оилаларни чақириб меҳмон қилганимиз  маъқул!
Албатта ифторликларда баъзи хатоликларга ҳам йўл қўямиз, масалан, кўп ҳолларда меҳмон кутган мезбон аёллар шом намозини қазо қилганларига гувоҳ бўламиз. Бунинг сабаби эса, меҳмонлар шом намозини ўқиб бўлгунларича охирги таомни беришга тайёрланиб, ошхонада ўралашиб қолишади. Ваҳоланки айнан ўша охирги таомни ҳеч ким тановвул қилмайди, чунки ҳаммани дастурхондаги ноз-неъматлар билан қорни тўйган бўлади! Шунга ўхшаш хатоларни қилмасликка, бу муборак ойда ибодатларга маҳкам туриб, исрофга йўл қўймасликка ҳар доимгидан-да кўпроқ  ҳаракат қилишимиз керак!
Аллоҳ таоло қилган ибодатларимизни,  тутган рўзаларимизни қабул айлаб,  бу муборак ойдан гуноҳларимиз кечирилган ҳолатда чиқишлигимизни насиб этсин! Барчамизга соғлом қалб эгаси бўлиш насиб этсин.
Амиин я роббил аъламин!
Ирода Қодирова, Наманган вилояти
"forum.muslimaat.uz"